12V küsimused ja vastused

08.04.2020
12V küsimused ja vastused

K: Kuidas aru saada kaabli mõõdust? 
V: Kaablid on määratletud vaskjuhtme ristlõikepindalaga (mm²), mis on seotud elektrivoolu kandevõimega. Kaabli isolatsiooni paksus sõltub tootjast ja kaabli tüübis, nii et ei tohiks kunagi loota ainult kaabli välisläbimõõdule.

K: Mida tähendavad eelisoleeritud pressklemmide punased / sinised / kollased värvid?
V: See on seotud kaabli suurusega, mida tuleks nendega kasutada. Punane sobib 0,5-1,5mm² kaabliga, sinine sobib 1,5-2,5mm² kaabliga, kollane sobib kaabliga 3,0-6.0mm².

K: Mul on kaabel suurem kui 6mm², nii milliseid klemme peaksin otste jaoks kasutama?
V: Üle 6mm² kaabli jaoks peate kasutama spetsiaalseid(heavy duty) pressklemme.

K: Kas ma saan vasktorude klemmid joota kokku?

V: Võite, kuid autotööstuses ei soovitata seda kasutada, kuna joodetud liited võivad vibratsiooniga aja jooksul puruneda. Samuti on kiirühendustega tegemine puhtam ja vähem riskantne kui jootmine (jootmisel tuleb olla ettevaatlik, et klemmide kuumutamisel isolatsioon põlema ei läheks).

K: Minu muunduri nimivõimsus on 1000W, kuid kuidas ma tean, millist kaabli suurust selle ühendamiseks akuga kasutada?

V: 12 V süsteemi korral jagage 1000 (W) / 12 (V), tulem on 83 (A) (vool = võimsus / volti). Valige nüüd kaabel, mille reiting on vähemalt see, pluss ohutusvaru - soovitame sel juhul 25 mm² (170A), et võimaldada suuremaid hetketarbimisi. 

K Mu aku on 120Ah, seega kas selle ühendamiseks on vaja 120A kaablit?
V: Ei. Aku mahutavus Ah-s ei ole seotud kaabli suurusega, mida peate kasutama laadimisallika või laadimisallika ühendamiseks. Hinnake kaablit maksimaalse laadimis- või tühjendusvoolu põhjal, mida eeldate kaabli kaudu läbi viies, pluss ohutusvaru. See kehtib ka akude omavaheliseks ühendamiseks kasutatavate kaablite kohta.

K: Kuidas ühendada kaks 12 V akut paralleelselt?
V: Ühendage positiivsed klemmid ja negatiivsed klemmid kokku. See hoiab süsteemi pinget 12 V juures, kuid kahekordistab võimsust Ah.

K: Kuidas valgustuse juhtmestikku ühendada nii ,et saaksin seda kahest erinevast kohast sisse ja välja lülitada?
V: Kahesuunalise valgustuse jaoks on vaja 2x sisse / välja lülitit. Igal lülitil on ühine klemm (tavaliselt keskne klemm) ja 2 lülitatavat klemmi (tavaliselt välised klemmid). Ühendage oma + 12 V toide ühe lüliti ühise klemmiga, seejärel ühendage teise lüliti ühine klemm + 12 V sisendiga oma tulede külge. Seejärel ühendate lülitite lülitatavad klemmid omavahel (kujutage ette terminalide vahel kulgevat rongiteed).

 

K: Millist kaabli suurust peaksin kasutama oma kompressor külmiku jaoks?
V: Nendes külmkappides kompressoreid käitavad mootorid on tavaliselt pingelanguse suhtes üsna tundlikud ja liiga suur langus võib takistada nende käivitamist. Külmkapi tootja käsiraamat soovitab tavaliselt kaabli suurust etteantud kaabli pikkuse jaoks (akust külmikuni) ja see võib olla palju suurem, kui arvata võiks (võib-olla vahemikus 6 kuni 10 mm²). See pole nii suur, et tõmmatakse suurt voolu (need külmikud tõmbavad tavaliselt ainult umbes 2-3A), see on pingelanguse vältimine.

 

K: Kuidas ühendada kaks erineva suurusega kaablit (nt väike kaabel palju suurema kaabli külge)?
V: Kahe erineva suurusega kaabli ühendamine võib olla keeruline, kuna enamus pistikke on mõeldud sarnase suurusega kaabli ühendamiseks. Üks valdkond, kus seda probleemi sageli esineb, on ülaltoodud näites kompressori külmiku kaablite pikendamine, kus külmikust tulevad juhtmed on tavaliselt üsna väikese läbimõõduga, kuid pingelanguse vältimiseks peate ühendama suurema jõukaabliga. Parim võimalus on kaabli otsad sulgeda sobivate rõngasklemmidega (tavaliselt isoleeritud klemmid kuni 6mm² kaabli jaoks ja (heavy duty) pressklemmid suurema kaabli jaoks) ja seejärel kasutada klemmiplokki. See tagab professionaalse ja turvalise ühenduse.

Teine võimalus, kui ühendate kaks erinevat kaablit, mille suurus on 6 mm² või väiksem, on kasutada ühenduspesa. Kaabliotsad saab lõpetada sobivate 6,3 mm laiuste klemmidega ja seejärel ühendada splaissliidesega.